Vishay/Vitramon VJ0603D1R7DLXAJ
VJ0603D1R7DLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R7DLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R7DLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D1R7DLXAJ
QUANTITY
VJ0603D1R7DLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R7DLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R7DLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R7DLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R7DLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R7DLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D1R7DLXAJ
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS MALE DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
CONN SOCKET #12 CRIMP HOT-PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TRI N PLUG F 0-12 NO SEAL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
LED 3000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
Complete Quad, 16-Bit, High Accuracy, Serial Input, [5V DACs IC datasheet.pdf