Vishay/Vitramon VJ0603D1R9DXCAP
VJ0603D1R9DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R9DXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R9DXCAP.pdf
Availability of VJ0603D1R9DXCAP
QUANTITY
VJ0603D1R9DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R9DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R9DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R9DXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R9DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R9DXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R9DXCAP
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 16.9344MHZ CMOS SMD datasheet.pdf