Vishay/Vitramon VJ0603D201FXXAR
VJ0603D201FXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D201FXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D201FXXAR.pdf
Availability of VJ0603D201FXXAR
QUANTITY
VJ0603D201FXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D201FXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D201FXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D201FXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D201FXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D201FXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D201FXXAR
SCR 800V 1.25AMP SOT-223 datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
WIRE FORM FAN GUARD 176MM datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS IDC STR SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf