Vishay/Vitramon VJ0603D240MLAAC
VJ0603D240MLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240MLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240MLAAC.pdf
Availability of VJ0603D240MLAAC
QUANTITY
VJ0603D240MLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240MLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240MLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D240MLAAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D240MLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D240MLAAC Details Description
Related parts for VJ0603D240MLAAC
CONN TERMINATOR PLUG N 50OHM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT SEAL GRAY 1/4-40 TT/MTA/GEM datasheet.pdf
IC RESET GEN 3.08V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 160MA 11 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 410MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf