Ohmite F20J200E
F20J200E picture photo
Mfg. Part Number
F20J200E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 20W
Datasheet Download
F20J200E.pdf
Availability of F20J200E
QUANTITY
F20J200E Order Process
Ship out your order
Specifications of F20J200E
Internal Part NumberEIS-F20J200E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Height0.375" (9.53mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F20J200E
Related LinksF20J, F20J200E Datasheet, Ohmite Distributor
F20J200E Details Description
Related parts for F20J200E
HEATSINK CPU W/ADHESIVE 1.21"SQ datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 11.2A 5.3 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 44SO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 12A HEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 240V SERS datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 270PF 50V 5% RADIAL datasheet.pdf