Vishay/Vitramon VJ0603D241FLXAT
VJ0603D241FLXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241FLXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241FLXAT.pdf
Availability of VJ0603D241FLXAT
QUANTITY
VJ0603D241FLXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241FLXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241FLXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241FLXAT
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241FLXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241FLXAT Details Description
Related parts for VJ0603D241FLXAT
REGULATOR -7V 0.55A 3SIP SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 160MA 790 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
IC MOSFET SW P-CH 2A USP-6C datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 9POS SILVER SLDR datasheet.pdf