Vishay/Vitramon VJ0603D241KXXAJ
VJ0603D241KXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241KXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241KXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D241KXXAJ
QUANTITY
VJ0603D241KXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241KXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241KXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241KXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241KXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241KXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D241KXXAJ
IC MUX/REGISTER 6-BIT 2:1 28PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 68-PLCC datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 220K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 21.72MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
I CORE CHOKE 1.5MH 16A datasheet.pdf