Vishay/Vitramon VJ0603D241MLXAR
VJ0603D241MLXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241MLXAR
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241MLXAR.pdf
Availability of VJ0603D241MLXAR
QUANTITY
VJ0603D241MLXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241MLXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241MLXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)