Vishay/Vitramon VJ0603D270FXXAP
VJ0603D270FXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D270FXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D270FXXAP.pdf
Availability of VJ0603D270FXXAP
QUANTITY
VJ0603D270FXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D270FXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D270FXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D270FXXAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D270FXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D270FXXAP Details Description
Related parts for VJ0603D270FXXAP
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf