Vishay/Vitramon VJ0603D271MXAAJ
VJ0603D271MXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D271MXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D271MXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D271MXAAJ
QUANTITY
VJ0603D271MXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D271MXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D271MXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D271MXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D271MXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D271MXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D271MXAAJ
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RED/RED/YLW SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 57MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W SMBJ datasheet.pdf