Vishay/Vitramon VJ0603D2R0BXAAP
VJ0603D2R0BXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R0BXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R0BXAAP.pdf
Availability of VJ0603D2R0BXAAP
QUANTITY
VJ0603D2R0BXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R0BXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R0BXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R0BXAAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R0BXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R0BXAAP Details Description
Related parts for VJ0603D2R0BXAAP
IC REG LDO 1.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
DOOR FRONT FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 M20 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
MINI LATCH HSG BULKHEAD DR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf