Vishay/Vitramon VJ0603D2R1BXCAP
VJ0603D2R1BXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R1BXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R1BXCAP.pdf
Availability of VJ0603D2R1BXCAP
QUANTITY
VJ0603D2R1BXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R1BXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R1BXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R1BXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R1BXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R1BXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D2R1BXCAP
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT 2.5-5.5V 8-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ANT PNL DIR WIDE 2.5GHZ N-MALE datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf