Vishay/Vitramon VJ0603D2R4DXBAC
VJ0603D2R4DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D2R4DXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D2R4DXBAC.pdf
Availability of VJ0603D2R4DXBAC
QUANTITY
VJ0603D2R4DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D2R4DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D2R4DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D2R4DXBAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D2R4DXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D2R4DXBAC Details Description
Related parts for VJ0603D2R4DXBAC
BOX ABS TRN GRAY 2.13"L X 1.38"W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
IC SLIC VOICE ACCESS VQFN-48 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf