Vishay/Vitramon VJ0603D360FXCAJ
VJ0603D360FXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D360FXCAJ
Brief Description
CAP CER 36PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D360FXCAJ.pdf
Availability of VJ0603D360FXCAJ
QUANTITY
VJ0603D360FXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D360FXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D360FXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D360FXCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D360FXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D360FXCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D360FXCAJ
BOARD JAVAN W/2 SOT23-3 SOCKETS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 4.5VWM 9.6VC SOT23 datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf