Vishay/Vitramon VJ0603D3R0CXPAC
VJ0603D3R0CXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D3R0CXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D3R0CXPAC.pdf
Availability of VJ0603D3R0CXPAC
QUANTITY
VJ0603D3R0CXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D3R0CXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D3R0CXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D3R0CXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D3R0CXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D3R0CXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D3R0CXPAC
IC CPLD 32MC 20NS 44TQFP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG ALGAAS CC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RHT/AT 1997 TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf