Vishay/Vitramon VJ0603D430MXCAC
VJ0603D430MXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D430MXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D430MXCAC.pdf
Availability of VJ0603D430MXCAC
QUANTITY
VJ0603D430MXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D430MXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D430MXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D430MXCAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D430MXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D430MXCAC Details Description
Related parts for VJ0603D430MXCAC
HOLDER FOR CONNECT EE-1003 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 15PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1608 datasheet.pdf
RES 509.76 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
ASSY GAGE ALIGNMENT datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf