Vishay/Vitramon VJ0402D0R4CLCAP
VJ0402D0R4CLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4CLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4CLCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R4CLCAP
QUANTITY
VJ0402D0R4CLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4CLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4CLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4CLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4CLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4CLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R4CLCAP
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
1MM EDGE CARD 200CKT VERT DIP datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 70 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf
CONN PLUG R/A10POS W/SKT CRIMP datasheet.pdf
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
6,8UF 100V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf