Vishay/Vitramon VJ0603D470GXPAJ
VJ0603D470GXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D470GXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D470GXPAJ.pdf
Availability of VJ0603D470GXPAJ
QUANTITY
VJ0603D470GXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D470GXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D470GXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D470GXPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D470GXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D470GXPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D470GXPAJ
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A SMA datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 25A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
IC CFL LAMP DVR HV 20-SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf