Vishay/Vitramon VJ0603D471KLXAJ
VJ0603D471KLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D471KLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D471KLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D471KLXAJ
QUANTITY
VJ0603D471KLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D471KLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D471KLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D471KLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D471KLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D471KLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D471KLXAJ
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14-DIP datasheet.pdf
IC 3DRV/5RCV RS232 5V 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 100MW VTFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf