Vishay/Vitramon VJ0603D510JLXAJ
VJ0603D510JLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D510JLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D510JLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D510JLXAJ
QUANTITY
VJ0603D510JLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D510JLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D510JLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D510JLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D510JLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D510JLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D510JLXAJ
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 6+PE SILVER BLU datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf