Vishay/Vitramon VJ0603D5R6CXCAJ
VJ0603D5R6CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D5R6CXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D5R6CXCAJ.pdf
Availability of VJ0603D5R6CXCAJ
QUANTITY
VJ0603D5R6CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D5R6CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D5R6CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D5R6CXCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D5R6CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D5R6CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D5R6CXCAJ
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER MALE .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 21.62MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
3650 0603 4.3NH 5% 2K RL datasheet.pdf