Vishay/Vitramon VJ0603D5R6DXXAJ
VJ0603D5R6DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D5R6DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D5R6DXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D5R6DXXAJ
QUANTITY
VJ0603D5R6DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D5R6DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D5R6DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D5R6DXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D5R6DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D5R6DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D5R6DXXAJ
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
KIT REF DES 12A 1PH SYNC BUCK datasheet.pdf
IC CODEC MONO AUD 16BIT 24TQFN datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf