Vishay/Vitramon VJ0603D6R8DXCAP
VJ0603D6R8DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R8DXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R8DXCAP.pdf
Availability of VJ0603D6R8DXCAP
QUANTITY
VJ0603D6R8DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R8DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R8DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R8DXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R8DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R8DXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D6R8DXCAP
IC PFC/BALLAST CONTROL 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
INDUSTRIAL THERMOSTAT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
BOX PIN HSG 80 POS 100 C/L datasheet.pdf