Vishay/Vitramon VJ0603D8R2DXXAP
VJ0603D8R2DXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D8R2DXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D8R2DXXAP.pdf
Availability of VJ0603D8R2DXXAP
QUANTITY
VJ0603D8R2DXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D8R2DXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D8R2DXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D8R2DXXAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D8R2DXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D8R2DXXAP Details Description
Related parts for VJ0603D8R2DXXAP
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .083"D .141"L datasheet.pdf
IC 2BIT 1:4 FETMUX/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 150MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 6A 30W TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf