Vishay/Vitramon VJ0603D9R1CLXAC
VJ0603D9R1CLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D9R1CLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D9R1CLXAC.pdf
Availability of VJ0603D9R1CLXAC
QUANTITY
VJ0603D9R1CLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D9R1CLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D9R1CLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D9R1CLXAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D9R1CLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D9R1CLXAC Details Description
Related parts for VJ0603D9R1CLXAC
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TEN60 RA PLUG 4P-24S-4P datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf