Vishay/Vitramon VJ0603H472KXBAC
VJ0603H472KXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603H472KXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X8R 0603
Datasheet Download
VJ0603H472KXBAC.pdf
Availability of VJ0603H472KXBAC
QUANTITY
VJ0603H472KXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603H472KXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603H472KXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.038" (0.97mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603H472KXBAC
Related LinksVJ0603H, VJ0603H472KXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603H472KXBAC Details Description
Related parts for VJ0603H472KXBAC
BANDING HEAD 304 STAINLESS STEEL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 16SOIC datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 6 POLE 18X104MM datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 270W TO247-3 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 28SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
RELAY REED SPST 250MA 3V datasheet.pdf