Vishay/Vitramon VJ0603Y473KNAAO
VJ0603Y473KNAAO picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y473KNAAO
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y473KNAAO.pdf
Availability of VJ0603Y473KNAAO
QUANTITY
VJ0603Y473KNAAO Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y473KNAAO
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y473KNAAO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMLCC Cage Code Chg 31/Aug/2014
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603Y473KNAAO
Related LinksVJ0603Y, VJ0603Y473KNAAO Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603Y473KNAAO Details Description
Related parts for VJ0603Y473KNAAO
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD 32V OUT 300W SMD datasheet.pdf
MIC 3P FP 5M 90D NPN 22 BRD datasheet.pdf
LED ROUND YLW YLW DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf