Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-30.0-91-V
IEG6-1-72-30.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-30.0-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A
Datasheet Download
IEG6-1-72-30.0-91-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-30.0-91-V
QUANTITY
IEG6-1-72-30.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-30.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-30.0-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-30.0-91-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-30.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-30.0-91-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-30.0-91-V
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
FILTER LINE 2 STAGE TERM 20A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE E 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf