Vishay/Dale RCG12064R70JNEA
RCG12064R70JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCG12064R70JNEA
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RCG12064R70JNEA.pdf
Availability of RCG12064R70JNEA
QUANTITY
RCG12064R70JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCG12064R70JNEA
Internal Part NumberEIS-RCG12064R70JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRCG Series Thick Film Resistors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCG12064R70JNEA
Related LinksRCG1206, RCG12064R70JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCG12064R70JNEA Details Description
Related parts for RCG12064R70JNEA
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENS PRX 8MMDIA 3MMDIST DC2W-NC datasheet.pdf
IC FPGA 374 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMP WINDOW DUAL 6SOT datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf