United Chemi-Con ESMH251VSN122MA45S
ESMH251VSN122MA45S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH251VSN122MA45S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ESMH251VSN122MA45S.pdf
Availability of ESMH251VSN122MA45S
QUANTITY
ESMH251VSN122MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH251VSN122MA45S
Internal Part NumberEIS-ESMH251VSN122MA45S
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)207 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH251VSN122MA45S
Related LinksESMH251VS, ESMH251VSN122MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH251VSN122MA45S Details Description
Related parts for ESMH251VSN122MA45S
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 48MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf