Vishay/Vitramon VJ0603Y683JXJAC
VJ0603Y683JXJAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y683JXJAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y683JXJAC.pdf
Availability of VJ0603Y683JXJAC
QUANTITY
VJ0603Y683JXJAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y683JXJAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y683JXJAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603Y683JXJAC
Related LinksVJ0603Y, VJ0603Y683JXJAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603Y683JXJAC Details Description
Related parts for VJ0603Y683JXJAC
ROUND STANDOFF 2-56 ALUM 3/16" datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MINI DISPLAYPORT ADAPTER CBL 3' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf