Vishay/Vitramon VJ0805A151MXGAT5Z
VJ0805A151MXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805A151MXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805A151MXGAT5Z.pdf
Availability of VJ0805A151MXGAT5Z
QUANTITY
VJ0805A151MXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805A151MXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ0805A151MXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805A151MXGAT5Z
Related LinksVJ0805A1, VJ0805A151MXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805A151MXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ0805A151MXGAT5Z
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY .100 8POS VER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf