Vishay/Vitramon VJ0805A221KXGAT5Z
VJ0805A221KXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805A221KXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805A221KXGAT5Z.pdf
Availability of VJ0805A221KXGAT5Z
QUANTITY
VJ0805A221KXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805A221KXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ0805A221KXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805A221KXGAT5Z
Related LinksVJ0805A2, VJ0805A221KXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805A221KXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ0805A221KXGAT5Z
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
GROUND TERM HAN 16 MOD HIGH VERS datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CCS 70MM MINI DOME LIGHT datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf