Vishay/Vitramon VJ0805D101JLXAR
VJ0805D101JLXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D101JLXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D101JLXAR.pdf
Availability of VJ0805D101JLXAR
QUANTITY
VJ0805D101JLXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D101JLXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D101JLXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D101JLXAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D101JLXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D101JLXAR Details Description
Related parts for VJ0805D101JLXAR
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.4A 6TDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
GDT 250V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
GT 35C 35#16 SKT PLUG datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf