Vishay/Vitramon VJ0805D120JXCAP
VJ0805D120JXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D120JXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D120JXCAP.pdf
Availability of VJ0805D120JXCAP
QUANTITY
VJ0805D120JXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D120JXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D120JXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D120JXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D120JXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D120JXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D120JXCAP
WIRE PVDF INS 30AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 4POS OR datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II.100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 896 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W SMBG datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 800MM 1MM B datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf