Yageo RT0603CRD0717K4L
RT0603CRD0717K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0717K4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0717K4L.pdf
Availability of RT0603CRD0717K4L
QUANTITY
RT0603CRD0717K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0717K4L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0717K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0717K4L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0717K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0717K4L Details Description
Related parts for RT0603CRD0717K4L
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC DSP OTP 8K 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN DVD-VIDEO SSOP-B24 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf