Vishay/Vitramon VJ0805D121FXXAJ
VJ0805D121FXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D121FXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D121FXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D121FXXAJ
QUANTITY
VJ0805D121FXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D121FXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D121FXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D121FXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D121FXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D121FXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D121FXXAJ
JUMPER-H2728TR/C2064A/X 8" datasheet.pdf
TERM RING HT SHR 22-18AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 28A ECO-PAC1 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 361.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
REED SOLOMON DECODER IP CORE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 56POS datasheet.pdf