Vishay/Vitramon VJ0805D121JXBAR
VJ0805D121JXBAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D121JXBAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D121JXBAR.pdf
Availability of VJ0805D121JXBAR
QUANTITY
VJ0805D121JXBAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D121JXBAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D121JXBAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D121JXBAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D121JXBAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D121JXBAR Details Description
Related parts for VJ0805D121JXBAR
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
BEZEL BLACK FOR LW SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 400MW ALF2 datasheet.pdf
OSC VCXO 27.027MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf