Vishay/Vitramon VJ0805D180GXPAP
VJ0805D180GXPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D180GXPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D180GXPAP.pdf
Availability of VJ0805D180GXPAP
QUANTITY
VJ0805D180GXPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D180GXPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D180GXPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D180GXPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D180GXPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D180GXPAP Details Description
Related parts for VJ0805D180GXPAP
IC PWM 5BIT 25KHZ 2-WIRE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf