Vishay/Vitramon VJ0805D181GLAAT
VJ0805D181GLAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181GLAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181GLAAT.pdf
Availability of VJ0805D181GLAAT
QUANTITY
VJ0805D181GLAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181GLAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181GLAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181GLAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181GLAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181GLAAT Details Description
Related parts for VJ0805D181GLAAT
RES SMD 10.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.7GHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD923 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER BUS DISTRIBUTOR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf