Vishay/Vitramon VJ0805D181KLXAJ
VJ0805D181KLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181KLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181KLXAJ.pdf
Availability of VJ0805D181KLXAJ
QUANTITY
VJ0805D181KLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181KLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181KLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181KLXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181KLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181KLXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D181KLXAJ
IC LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.432 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DANGER STICKER/LABEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 280MA SOT23 datasheet.pdf