Vishay/Vitramon VJ0805D181MXAAT
VJ0805D181MXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D181MXAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D181MXAAT.pdf
Availability of VJ0805D181MXAAT
QUANTITY
VJ0805D181MXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D181MXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D181MXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D181MXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D181MXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D181MXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D181MXAAT
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V 1% BP 0606 datasheet.pdf
FPA/C DO 1.0M 1746-OA16 datasheet.pdf
CABLE DUCT 1PORT SPILLOUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf