Vishay/Vitramon VJ0805D1R0CLBAC
VJ0805D1R0CLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R0CLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R0CLBAC.pdf
Availability of VJ0805D1R0CLBAC
QUANTITY
VJ0805D1R0CLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R0CLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R0CLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R0CLBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R0CLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R0CLBAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R0CLBAC
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 500MA PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
INSERT MALE 32POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 3.3V 77W datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf