Vishay/Vitramon VJ0805D1R0CXPAJ
VJ0805D1R0CXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R0CXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R0CXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R0CXPAJ
QUANTITY
VJ0805D1R0CXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R0CXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R0CXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R0CXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R0CXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R0CXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R0CXPAJ
RES SMD 6.98K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK03001C datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf