Vishay/Vitramon VJ0805D1R1BXXAP
VJ0805D1R1BXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R1BXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R1BXXAP.pdf
Availability of VJ0805D1R1BXXAP
QUANTITY
VJ0805D1R1BXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R1BXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R1BXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R1BXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R1BXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R1BXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D1R1BXXAP
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
MODULE HB-25 MOTOR CONTROLLER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN INSERT 4POS SKT datasheet.pdf
BOTTOM WATERFALL FOR PATHWAY E datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf