Vishay/Vitramon VJ0805D1R1CLPAJ
VJ0805D1R1CLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R1CLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R1CLPAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R1CLPAJ
QUANTITY
VJ0805D1R1CLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R1CLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R1CLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R1CLPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R1CLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R1CLPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R1CLPAJ
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W AB 9FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 553.6 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf