Vishay/Vitramon VJ0805D1R1CXCAP
VJ0805D1R1CXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R1CXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R1CXCAP.pdf
Availability of VJ0805D1R1CXCAP
QUANTITY
VJ0805D1R1CXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R1CXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R1CXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R1CXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R1CXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R1CXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D1R1CXCAP
CONN HDR DUAL 98POS .100 SRT AU datasheet.pdf
PLATE ALUMINUM BOTTOM 6" X 17" datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
V600 WAND DIRECT TO OMRON PLC datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' NM BNCM datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf