Vishay/Vitramon VJ0805D1R1DLAAJ
VJ0805D1R1DLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R1DLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R1DLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R1DLAAJ
QUANTITY
VJ0805D1R1DLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R1DLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R1DLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)