Vishay/Vitramon VJ0805D1R3DXAAJ
VJ0805D1R3DXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R3DXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R3DXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R3DXAAJ
QUANTITY
VJ0805D1R3DXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R3DXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R3DXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R3DXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R3DXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R3DXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R3DXAAJ
TERM BLOCK HDR 23POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FILTR 5TH ORDER LOWPASS16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL MT datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3B020FR-2,9C1-2 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf