Vishay/Vitramon VJ0805D1R6BXXAC
VJ0805D1R6BXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R6BXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R6BXXAC.pdf
Availability of VJ0805D1R6BXXAC
QUANTITY
VJ0805D1R6BXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R6BXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R6BXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R6BXXAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R6BXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R6BXXAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R6BXXAC
IC QUAD FET BUS SW 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf